75. Rocznica Powstania w Gettcie Warszawskim – pamięci Ireny Sendlerowej

  • 9 kwietnia 2018

Filharmonia Pomorska  włącza się w obchody Roku Ireny Sendlerowej specjalnym koncertem, z udziałem izraelsko-amerykańskiego artysty SIMKI HELEDA i to w podwójnej roli – dyrygenta i solisty.

Simca Heled jest absolwentem Akademii Muzycznej w Tel Awiwie. W wieku 24 lat został mianowany przez Zubina Mehtę na stanowisko pierwszego wiolonczelisty w Israel Philharmonic Orchestra, z którą wielokrotnie występował jako solista w Izraelu i na trasach koncertowych. Kiedy odszedł z orkiestry, rozpoczęła się jego światowa kariera solistyczna, jest także cenionym kameralistą. Jego kariera jako dyrygenta też zyskała mu uznanie krytyków i publiczności w świecie i Polsce. W latach 1994 -1997 Simca Heled miał stanowisko głównego dyrygenta orkiestry Filharmonii Pomorskiej, współpracował też z Operą Nova.  W programie prócz Beethovena znajdą się utwory trzech żydowskich kompozytorów, w tym Yehezkela Brauna. W jego utworze partie solowe będzie realizować Aldona Cisewska, od 2010 koncert mistrzyni Orkiestry Symfonicznej FP, założycielka Paderewski Quartet.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Simca Heled — dyrygent, wiolonczela
Aldona Cisewska — skrzypce

Leib Eilenberg – In memoriam
Yehezkel Braun – Min HaAyara – suita na żydowskie tematy
Daniel Shalit – Out of the Dark (światowe prawykonanie)
Ludwig van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67

Koncert jest wyrazem pamięci o 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim oraz hołdem dla Ireny Sendlerowej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”. Koncert został zadedykowany tej wybitnej i świetlanej postaci w historii II wojny światowej i bardzo ważnej dla całej ludzkości.

13 kwietnia, godzina 19:00, FILHARMONIA POMORSKA – BYDGOSZCZ

Szczegóły wydarzenia na stronie Filharmonii: http://bydgoszcz.carpediem.cd/events/6380367-75-rocznica-powstania-w-getcie-warszawskim-at-filharmonia-pomorska-im-i-j-paderewskiego-w-bydgoszczy/

 

Możesz podzielić się tym artykułem: