Aby uhonorować Irenę Sendlerową

  • 3 stycznia 2018
Irena Sendlerowa Fot. A. Wolf

– Irena Sendlerowa dzień po dniu przez lata robiła to, co czuła, że robić powinna – zmieniała świat. Swoim życiem pokazała, że pojedynczy człowiek może się przeciwstawić morderczemu terrorowi. Kładąc na szali własne życie przyczyniła się do uratowania tysięcy żydowskich dzieci z warszawskiego getta – przypomina Marek Michalak w liście do Starostów, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów i przedstawiciele samorządów – miast, powiatów, gmin oraz społeczności lokalnych. – Niech Jej słowa  „Każdemu kto tonie, należy podać rękę…” – szczególnie ważne w kontekście pomocy najmłodszym, będą przesłaniem roku 2018! – przekonuje Rzecznik Praw Dziecka.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Parlamentarzyści przychylili się do wniosku Rzecznika Praw Dziecka uznając, że niezwykła heroiczność i dokonania tej wspaniałej Polki na rzecz obrony praw dziecka zasługują na szczególne uhonorowanie.

– Irena Sendlerowa celująco zdała swój egzamin z człowieczeństwa. Niezależnie od okoliczności walczyła o zdeptane przez wojnę prawo dzieci do życia, do zachowania ich tożsamości. Jej bezinteresowność i poświęcenie zasługują na najwyższy szacunek – podkreśla RPD i apeluje o podejmowanie działań zmierzających do upamiętnienia tej wspaniałej postaci.

– Proszę, aby przez cały rok, prowadzili Państwo aktywność upowszechniającą wiedzę o Irenie Sendlerowej oraz ideach, którymi się kierowała – dodaje RPD, wskazując, że niewątpliwie szczególnym uhonorowaniem będzie nadawanie jej imienia miejscom ważnym i bliskim sercu mieszkańców.

Podejmowane inicjatywy warto zgłaszać na: roksendlerowej@brpd.gov.pl lub adres pocztowy  Biura Rzecznika Praw Dziecka (ul. Przemysłowa 30/32, 00-450 Warszawa), celem ich odnotowania i włączenia do oficjalnego kalendarium Roku Ireny Sendlerowej, w razie potrzeby i życzenia wsparcia merytorycznego, czy objęcia patronatem honorowym.

Możesz podzielić się tym artykułem: