Do MEN o wsparcie obchodów Roku Ireny Sendlerowej

  • 30 czerwca 2017

Po apelach o emisję okolicznościowych monet (NBP) oraz znaczków i kart pocztowych (Poczta Polska), Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do MEN o podjęcie działań promujących Rok Ireny Sendlerowej w szkołach, przedszkolach i placówkach systemu oświaty.

O tym, że 2018 będzie Rokiem Ireny Sendlerowej wiemy od kilku tygodniu. Zdecydował o tym Sejm, a inicjatorem upamiętnienia wybitnej Polki był Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

– Liczę, że Irena Sendlerowa będzie wspominana w 2018 r. jak najczęściej. To ponadczasowa postać, która może imponować wielu, niezależnie od wieku. Jej heroizm, fakt, że uratowała życie ponad 2500 dzieciom, to postawa godna wyróżnienia i upowszechniania, szczególnie wśród najmłodszych. Wierzę, że uroczystości Roku Ireny Sendlerowej zmobilizują do działania wiele instytucji – mówi Marek Michalak.

Rzecznik zaapelował już do Prezesów: Narodowego Banku Polskiego i Poczty Polskiej z prośbą o uwzględnienie tej wybitnej postaci w układaniu kalendarza emisji – odpowiednio: monet, oraz znaczków i kart pocztowych Poczty Polskiej.

Do Anny Zalewskiej, szefowej resortu edukacji zwrócił się natomiast z prośbą o podjęcie działań promujących Rok Ireny Sendlerowej w szkołach, przedszkolach i placówkach systemu oświaty.

– Jest otwarty na współpracę w zakresie planowanych z tej okazji przedsięwzięć. Wyrażam nadzieję, że dzięki wsparciu MEN rok 2018 przyczyni się do zwiększenia wrażliwości społecznej na krzywdę i cierpienie ludzi, jednocześnie ucząc dzieci i młodzież odwagi oraz niezłomności w codziennym działaniu w różnych sferach życia – napisał RPD w wystąpieniu generalnym.

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do MEN (PDF)

Możesz podzielić się tym artykułem: