Irena Sendlerowa patronką ulicy w Głogowie

  • 21 września 2018

– To była osoba, która pomagała ludziom wtedy, gdy za to groziła śmierć. Dzięki jej pracy i osób wokół niej skupionych uratowano życie około 2,5 tysiąca dzieci. Przeżyły wojnę dzięki szlachetnej postawie Ireny Sendlerowej – mówił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podczas uroczystości odsłonięcia tablicy. Wyremontowany włącznik ulic Budowlanych i Sienkiewicza w Głogowie od 20 września nosi imię Ireny Sendlerowej.

Wizytę w Głogowie Marek Michalak i Janina Zgrzembska zaczęli od spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, skąd wyruszył Ogólnopolski Korowód Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu z okazji Światowego Dnia Kawalerów Orderu Uśmiechu przypadającego 21 września.

W uroczystości nadania imienia wybitnej Polki jednej z głogowskich ulic wzięli udział: córka bohaterki – Janina Zgrzembska, posłanka na Sejm RP Ewa Drozd oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 i Szkoły Podstawowej nr 7. Obecny był również prezydent miasta Rafael Rokaszewicz, który złożył wniosek w sprawie nadania imienia.

Janina Zgrzebmska podkreśliła, że Rok Ireny Sendlerowej, który właśnie obchodzimy z inicjatywy RPD, jest rokiem człowieczeństwa. Dodała, że ma nadzieję, iż nie skończy się on 31 grudnia. – Człowiek tak długo żyje po śmierci, jak długo jest wspominany. To, co moja mama robiła, będzie wspominane. Sama Irena Sendlerowa nic by nie zrobiła, gdyby nie osoby, które jej pomagały. O tych ludziach też trzeba pamiętać. Ta dzisiejsza uroczystość jest też im poświęcona – zaznaczyła Janina Zgrzembska.

Możesz podzielić się tym artykułem: