Irena Sendlerowa z tytułem „Warszawianki Stulecia”

  • 26 października 2018
Irena Sendlerowa Fot. A. Wolf

Konkurs na “Warszawiankę Roku” i “Warszawiankę Stulecia” został zorganizowany z okazji obchodzonego w tym roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Głosowanie odbywało się przez internet, swój głos oddać mógł każdy warszawiak i każda warszawianka. W głosowaniu wzięło udział ponad 20 tys. osób.

“Warszawianką Stulecia” została Irena Sendlerowa – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Kawaler Orderu Uśmiechu. Była pielęgniarką podczas Powstania Warszawskiego oraz organizatorką ewakuacji ponad dwóch tysięcy dzieci z terenów getta warszawskiego. Po wojnie została naczelniczką Wydziału Opieki Społecznej, działała także w Lidze Kobiet, przewodniczyła komisjom ds. wdów i sierot oraz ds. zdrowia w Stołecznej Radzie Narodowej. Kapituła konkursowa oceniła dokonania Sendlerowej jako “dowód niewyobrażalnej odwagi, bohaterstwa, niezłomności ducha i najprawdziwszego dobra”.

Córka Ireny Sendlerowej, Janina Zgrzembska, podczas odbierania nagrody powiedziała, że “wygrało człowieczeństwo”. Dziękując za głosy oddane na mamę w konkursie podkreśliła, że “dobro lubi działać w ukryciu, nie lubi być na pierwszych stronach gazet”. Mamo, słyszysz, widzisz. Kochałaś Warszawę, Warszawa ci się odwdzięczyła – dodała.

“Warszawianką Roku” została działaczka społeczna Anna Ojer – założycielka społeczności “SOS Mieszkańcy Wawra rodzicom z CZD (Centrum Zdrowia Dziecka)”, której członkowie zajmują się pomocą dla rodziców dzieci przebywających w CZD – m.in. dostarczają koce, środki czystości, ubrania, a także organizują noclegi, robią zakupy, piorą i prasują. Zdaniem członków kapituły plebiscytu, zasługi Anny Ojer dla lokalnej społeczności są “nieocenione – w bezprecedensowy sposób łączy ludzi w czynieniu dobra, stając się wzorem dla nas wszystkich”.

[za www.rmf24.pl]

Możesz podzielić się tym artykułem: