Konkurs literacki poświęcony Irenie Sendlerowej rozstrzygnięty!

  • 26 marca 2018

„Irena Sendlerowa: Każdemu, kto tonie, trzeba pomóc. Co to wezwanie oznacza w roku 2018?” – na pytanie, co dzisiaj może oznaczać motto, którym kierowała się Irena Sendlerowa,  odpowiedzieli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych ze Świdnicy i Strzegomia, którzy wzięli udział w konkursie, zorganizowanym przez portal Swidnica24.pl pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i córki Ireny Sendlerowej, Janiny Zgrzembskiej.

W konkursie wzięło udział 30 uczennic i uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu oraz I LO, II LO i III LO, Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych i Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy.

22 marca, tuż przed uroczystym rozstrzygnięciem konkursu, młodzież wraz z opiekunami, uczestniczyła w wyjątkowym spotkaniu, zorganizowanym w Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy, prowadzonym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”. Gośćmi młodych autorów byli – obok Rzecznika Praw Dziecka – Anna Czerwińska-Rydel, autorka biograficznej książki o Irenie Sendlerowej „Listy w butelce” i Batia Gilad, przewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.

Anna Czerwińska-Rydel mówiła o kulisach powstawania opowieści o Irenie Sendlerowej, nakreśliła też okupacyjne realia, w których przyszło żyć przedstawionym przez nią bohaterom.  Z kolei Batia Gilad przybliżyła młodzieży zasady, jakie obowiązywały w Domu Sierot, prowadzonym przez Janusza Korczaka, z którym współpracowała również Irena Sendlerowa. – To była prawdziwa dziecięca republika. Oni byli zachwyceni tym, jak ich traktowano – z serdecznością i szacunkiem. Uczyli się też odpowiedzialności i pracy – podkreśliła Batia Gilad.

– Była bohaterką, co do tego nie ma wątpliwości, bo pomagała w czasach, gdy za najmniejszy gest wsparcia okazany Żydom płaciło się życiem nie tylko swoim, ale też swojej rodziny – przypomniał Rzecznik Praw Dziecka i zaznaczył, jak istotne było to, że Irenie Sendlerowej nie towarzyszyła nigdy rozterka – czy pomagać, stawiała tylko pytanie – jak to robić skutecznie?

– Wybór był ogromnie trudny. Wszyscy autorzy wykazali się umiejętnością obserwacji i wrażliwością. Nie zabrakło też gorzkich refleksji. Najcenniejszy jest jednak fakt, że młodzież w jednym była zgodna – za to, jak wygląda świat odpowiedzialna jest każda osoba – o wyłonieniu najlepszych prac mówi Agnieszka Szymkiewicz, redaktor naczelna portalu Świdnica24.pl, organizatora konkursu.

Wręczenie nagród zwieńczyło odczytanie nagrodzonej pracy. Decyzją jury I miejsce otrzymała Natalia Adamczewska (I LO w Świdnicy, opiekun Robert Kaśków), II miejsce – Adam Burski (Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy, opiekun Marzena Kałwak), III miejsce: Izabela Matwiejko (klasa LO w Zespole Szkół nr 1 w Świdnicy, opiekun Aneta Pachanowska). Wszystkie prace nadesłane na konkursu można przeczytać tu (http://swidnica24.pl/rok-ireny-sendlerowej-co-to-znaczy-pomagac-w-2018-roku-rozstrzygniecie-konkursu/).

Wszyscy młodzi autorzy esejów otrzymali gratulacje i podziękowania od wydawcy portalu Swidnica24.pl Marka Kowalskiego i Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, oraz książki i upominki, ufundowane przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Laureaci konkursu literackiego „Irena Sendlerowa: Każdemu, kto tonie, trzeba pomóc. Co to wezwanie oznacza w roku 2018?” w nagrodę pojadą na dwudniową wycieczkę do Warszawy.

Możesz podzielić się tym artykułem: