Niosą w świat idee Ireny Sendlerowej

  • 8 grudnia 2017
spotkanie z Janiną Zgrzembską (1)spotkanie z Janiną Zgrzembską (1)spotkanie z Janiną Zgrzembską (1)spotkanie z Janiną Zgrzembską (1)

– Szkoła jest pomnikiem najpiękniejszym – mówiła Janina Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej podczas spotkania z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej Nr 58 w Bydgoszczy, noszącej imię jej Mamy. – Miejsca użyteczności publicznej też żyją – dopowiadał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, przywołując odsłoniętą niedawno ławeczkę Ireny Sendlerowej na skwerze jej imienia w Pile.

Młodzi ludzie opowiadali o działalności szkolnego Koła Patronki, obrazie, sztandarze i innych symbolach, które w szkolnych murach przypominają o tej wielkiej, skromnej postaci i jej działalności na rzecz dzieci. – Mamy własną piosenkę o Irenie – pochwaliła się nastolatka i wraz z koleżankami a cappella zaprezentowała fragment utworu.

Siódmoklasiści, którzy odwiedzili swojego Rzecznika, dzielili się problemami związanymi z nadmiarem zadań domowych, oraz sprawdzianów. Zgłaszali, że najwięcej czasu pochłaniają im przygotowania z takich przedmiotów jak fizyka, chemia, matematyka, czy język niemiecki, który choć jest dla nich nowym przedmiotem, jest prowadzony na wyższym poziomie edukacyjnym.

– To nie jest niestety problem jednej czy drugiej szkoły. To jest problem systemu. Piszecie mi w listach, że rezygnujecie ze wszystkiego, co poza szkołą – z treningów, zajęć artystycznych, czy życia rodzinnego – mówił Marek Michalak.

Młodzież wypytywała o spotkania Rzecznika z Ireną Sendlerową i z dużym zainteresowaniem wysłuchała opowieści o ceremonii nadania Irenie Sendlerowej Orderu Uśmiechu. Goście Rzecznika przyznali, że wartości, którymi kierowała się w życiu ta wybitna działaczka społeczna, są uniwersalne, więc mogą i powinny być realizowane przez każdego z nas.

Rzecznik zwracając uwagę młodych ludzi, że przyszły rok będzie rokiem ich patronki, apelował, by dobrze wykorzystali ten czas. – To wasze wielkie święto. Hasłem przewodnim 2018 roku będą słowa Ireny Sendlerowej: „Kiedy człowiek tonie, należy mu podać rękę”. Powinniśmy to odczytywać i dosłownie i metaforycznie, oraz działać, angażując się w wolontariat, czy w dowolnej, dostępnej dla nas formie, pomagając innym – podkreślił RPD.

Możesz podzielić się tym artykułem: