Rocznica urodzin Ireny Sendlerowej

  • 15 lutego 2018
Rocznica urodzin Ireny SendlerowejRocznica urodzin Ireny SendlerowejRocznica urodzin Ireny Sendlerowej

15 lutego br., w dniu 108. rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej, chwilę po godzinie 10:00 Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w towarzystwie córki Ireny Sendlerowej Janiny Zgrzembskiej złożył kwiaty na grobie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Spotkanie przy grobie Sendlerowej rozpoczęło obchody, które były kontynuowane przez cały dzień.

O 10.00  odbyło się spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki “Listy w butelce” w Szkole Podstawowej nr 115 im. Wandy Turowskiej w Warszawie. Młodzi ludzie z uwagą słuchali opowieści i o tytułowych listach ukrytych w butelce i sztuce pisania listów do przyjaciół i rodziny. Nie mogło zabraknąć pytań o postać Ireny Sendlerowej i jej działalność. Uczniowie byli ciekawi jak przebiegają prace nad książką, a także jak żyje pisarz – co Annę Czerwińską-Rydel inspiruje, ile czasu poświęca na pisanie i jak dobiera bohaterów swoich książek.

W samo południe w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, z dziećmi i młodzieżą spotkali się Marek Michalak, Janina Zgrzembska (córka Ireny Sendlerowej) oraz Anna Czerwińska-Rydel, autorka książki “Listy w butelce”. Spotkanie poprowadziła Katarzyna Stoparczyk, która pytała dzieci o cechy szczególne osób, które uznają za autorytety, oraz jak ważna w ich życiu jest przyjaźń.

Młodzi ludzie zadawali wiele pytań: czy ciężko jest być córką Ireny Sendlerowej?, jak wyglądało życie po wojnie?, czy pani Janina poznała uratowane przez jej mamę dzieci? Anna Czerwińska-Rydel nie tylko opowiedziała jak zbierała materiały do „Listów w butelce”, ale także przeczytała jeden z rozdziałów – „Prawo do płaczu”. Autorka zdradziła młodym gościom Rzecznika Praw Dziecka, że gdy tylko jest taka możliwość stara się przygotowując każdą książkę zobaczyć i dotknąć jak najwięcej rzeczy należących do jej bohatera. – Miałam niezwykłą przyjemność dotknąć delikatnie okularów Janusza Korczaka – powiedziała Anna Czerwińska-Rydel, a Marek Michalak zaproponował, by autorka biografii Ireny Sendlerowej spojrzała na świat przez jej okulary.

Kiedy odwiedzam szkoły imienia mojej Mamy, zawsze wyobrażam sobie, że chociaż 2-3 osoby z tamtego grona podzielają jej wartości, że naprawdę widzą obok siebie drugiego człowieka i wiem, że to człowieczeństwo pójdzie w świat – przekonywała Janina Zgrzembska.

„Świętujemy 108 rocznicę urodzin Ireny Sendler” – pod takim hasłem odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci  w klubokawiarni “PoWoli” przy ulicy Smoczej w Warszawie. Zebranym pokazano prezentację „Życiorys matki tysiąca dzieci”. Zorganizowany został także przegląd książek o Irenie Sendler. Popołudniu do zebranych dołączył Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Anna Czerwińska-Rydel i Janina Zgrzembska. We wnętrzach nawiązujących do przedwojennej Dzielnicy Północnej w Warszawie – późniejszym miejscu warszawskiego getta na Muranowie, rozmawiano o Irenie Sendlerowej oraz jej codziennym zaangażowaniu w trudnych wojennych czasach w ratowanie żydowskich dzieci.

O 17.30 w kościele pod wezwaniem Świętego Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie odprawiono Mszę Świętą w intencji Ireny Sendlerowej. Kazanie wygłosił ks. prof. Adam Solak.

Obchody rocznicy urodzin zwieńczyło  spotkanie przy grobie Ireny Sendlerowej oraz uroczyste zapalenie zniczy.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Rzecznika Praw Dziecka ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.

Irena Sendlerowa celująco zdała swój egzamin z człowieczeństwa. Niezależnie od okoliczności walczyła o zdeptane przez wojnę prawo dzieci do życia, do zachowania ich tożsamości, do szacunku, do szczęścia. Jej bezinteresowność i poświęcenie zasługują na najwyższy szacunek – mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak

ŻYCIORYS IRENY SENDLEROWEJ

Możesz podzielić się tym artykułem: