Przygotowania do obchodów Roku Ireny Sendlerowej

  • 29 czerwca 2017
podpis Rzecznika Praw Dziecka

Na początku czerwca br. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. To efekt wniosku, jaki Rzecznik Praw Dziecka skierował do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, a grupa posłów wniosła projekt uchwały okolicznościowej w tej sprawie. Nim na dobre rozpocznie działalność Komitet organizacyjny obchodów Roku Ireny Sendlerowej, Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Prezesów: Narodowego Banku Polskiego i Poczty Polskiej z prośbą o uwzględnienie tej wybitnej postaci w układaniu kalendarza emisji – odpowiednio: monet, oraz znaczków i kart pocztowych Poczty Polskiej.

Rzecznik podkreśla nieocenione zasługi Sendlerowej jako obrończyni podstawowych praw dziecka. Z narażeniem życia, heroizmem, w największej konspiracji wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, a następnie znajdowała im schronienie w polskich rodzinach, klasztorach i domach opieki. Prowadzony przez nią rejestr uratowanych dzieci, pozwolił po zakończeniu II wojny światowej na poznanie przez ocalone dzieci własnej tożsamości i tym samym odnalezienie bliskich.

– Kiedy Irena Sendlerowa otrzymała od dzieci Order Uśmiechu powiedziała, że obok listu od Ojca Świętego Jana Pawła II, to to najsłoneczniejsze z odznaczeń jest największym szczęściem, jakie Ją spotkało. Podkreślała wtedy, że: Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro – i dawała tym słowom świadectwo każdego dnia – napisał Marek Michalak w swoim wystąpieniu.

RPD jest przekonany, że Irena Sendlerowa może być wzorem do naśladowania dla wszystkich. Świat dowiedział się o Jej istnieniu gdy cztery nastolatki ze Stanów Zjednoczonych przygotowały spektakl „Życie w słoiku” opowiadający o działalności Ireny Sendlerowej.

– Niewątpliwie okolicznościowa moneta, karta pocztowa, znaczek pocztowy oraz datownik z Jej wizerunkiem – w tym szczególnym czasie – byłyby pięknym symbolem naszej pamięci o wybitnej Polce, która dzień po dniu ratując dzieci, tak naprawdę ratowała świat. Marek Michalak wyraził nadzieję, że wśród wielu instytucji, które dołączą do organizacji obchodów Roku Ireny Sendlerowej, znajdą się również Narodowy Bank Polski i Poczta Polska.

Wystąpienie RPD do Prezesa NBP (PDF)

Wystąpienie RPD do Prezesa Poczty Polskiej (PDF)

Możesz podzielić się tym artykułem: