Studenci z Izraela zafascynowani Ireną Sendlerową

  • 22 stycznia 2018
Studenci z Izraela

Irena Sendlerowa to była taka kobieta, która dzieliła się całym sercem z całym światem i kochała cały świat – mówiła Janina Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej, która wraz z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem i Przewodniczącą Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka Batią Gilad spotkała się ze studentami z Izraela.

21 stycznia grupa studentów z Izraela odwiedziła Rzecznika Praw Dziecka, by porozmawiać o postaci Ireny Sendlerowej, jej zasługach dla świata, doświadczeniach wojennych, czasach powojennych i spuściźnie, którą należy pielęgnować. Pytaniom nie było końca – od działalności wojennej, przez relacje międzysąsiedzkie, czy zasługi dla rozwoju społeczeństwa.

Jaka cecha Ireny Sendlerowej sprawiła, że postępowała właśnie w taki sposób? To była miłość, a może współczucie? – pytała jedna ze studentek, a Janina Zgrzembska wyliczała: – Poczucie przyzwoitości, poczucie sprawiedliwości, współczucie dla drugiego człowieka, empatia – wszystko razem. Rzecznik dodał, że miłość to fundament wszystkich cech, które wyróżniały skromną, niezwykle dobrą i niezwykle dzielną Irenę Sendlerową. – Pokazała jak w trudnych czasach można zachować się właściwie i przyzwoicie i że to jest możliwe – podkreślił Marek Michalak.

Moja mama pokazała jak w czasach nieludzkich można być człowiekiem – dopowiedziała Janina Zgrzembska.

Katarzyna Ludwiniak z jednej z pierwszych w Polsce szkół noszących imię Ireny Sendlerowej, przekonywała, że obowiązkiem osób, które ją znały, bądź też są zafascynowane jej dokonaniami, jest opowiadać światu o Irenie Sendlerowej.

Opowiadanie o Irenie Sendlerowej, jej dziełach i ludzi, którzy pracowali w tym samym czasie to ważne  z punktu widzenia edukacji i wychowania, by tworzyć nowy świat, dobry chociaż tak samo jak ten w czasach Ireny Sendlerowej – dodała Batia Gilad.

Po spotkaniu w Biurze RPD Marek Michalak z Batią Gilad, Katarzyną Ludwiniak i Janiną Zgrzembską wraz z gośćmi z Izraela odwiedzili grób Ireny Sendlerowej na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Możesz podzielić się tym artykułem: