
Nadchodzące Wydarzenia
Wydarzenia List Navigation
Koncert pamięci Ireny Sendlerowej
Koncert pamięci Ireny Sendlerowej w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim Na program muzyczny, przeplatany słowem o Irenie Sendlerowej oraz inscenizacją ruchową, złożą się występy solistów, zespołów kameralnych, chóru i orkiestry, w wykonaniu których zabrzmią m.in. kompozycje F. Chopina, H. Wieniawskiego, G. Cacciniego, G.Pergolesiego, G. Ph. Telemanna, F. Schuberta, K. Dębskiego, B. Dowlasza, T. Szmidta, M.Steinera. 27 kwietnia 2018 r., godz. 11.00, Soleckie Centrum Kultury, ul. Bojowników o Wolność i Demokrację 1 Solec Kujawski
Dowiedz się więcej »O Irenie Sendlerowej w Dublinie
Szkolny Punkt Konsultacyjny im. Ireny Sendlerowej przy Ambasadzie RP w Dublinie z siedzibą w Cavan zaprasza na Szkolny Piknik Rodzinny zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka pod hasłem „Każdemu kto tonie, należy podać rękę”, który odbędzie się dn. 2 czerwca 2018r. od godz. 13.00 w Kilmore Diocesan Pastoral Centre w Cavan.
Dowiedz się więcej »Uroczystość upamiętniająca Irenę Sendlerową
11 maja 2018 r. - uroczystość upamiętniająca osobę Ireny Sendlerowej pt. Musiałam im pomóc... Impreza zaplanowana została w Galerii Fotografii w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Św. Spotkanie ma na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat heroicznej postawy naszej patronki, zostanie przedstawiona prezentacja na jej temat, wystawa prac plastycznych pt. Dzieci wojny, pantomima o życiu Ireny Sendlerowej. W uroczystości wezmą udział przede wszystkim uczniowie z ostrowieckich szkół wraz z nauczycielami, a także osoby związane z kulturą w mieście oraz przedstawiciele władz. 21 września 2018 r. - cykliczna uroczystość związana z dniem Kawalerów Orderu Uśmiechu; imprezę rozpocznie Korowód Uśmiechu, który przemaszeruje ulicami naszego osiedla; wraz z zaproszonymi gośćmi w korowodzie weźmie udział społeczność naszej szkoły, nauczyciele, członkowie Stowarzyszenia. Następnie odbędzie się część oficjalna - wystąpienia zaproszonych gości; po niej nastąpią gry i zabawy zorganizowane dla dzieci, połączone z poczęstunkiem. Jesień 2018 r. - na wniosek p. Artura Zawadzkiego - Prezesa Stowarzyszenia prowadzącego Szkołę Podstawową w Częstocicach zostanie złożony projekt uchwały Rady Miasta dotyczący nazwania imieniem Ireny Sendlerowej Skweru, na którym powstanie plac zabaw i strefa rekreacji dla dzieci.
Dowiedz się więcej »Finał konkursu “Wspomnienie o Irenie Sendlerowej”
Program: rozpoczęcie godz.10.00 przedstawienie pt.:"Jestem z cienia" w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im.Ireny Sendlerowej w Tarczynie konkurs sprawdzający wiedzę ogłoszenie wyników konkursu multimedialnego i wręczenie nagród projekcja nagrodzonych prac multimedialnych ogłoszenie wyników konkursu sprawdzającego wiedzę i wręczenie nagród poczęstunek zakończenie około godz.13.00
Dowiedz się więcej »Wydarzenia w Bibliotece w Świebodzicach
Projekcja filmu pt. „ Dzieci Ireny Sendlerowej”( kwiecień). Wystawa poświęcona Irenie Sendlerowej (maj). Zajęcia edukacyjne dla klas IV- VII- lekcje biblioteczne - w oparciu o książkę Anny Czerwińskiej-Rydel "Listy w butelce.” (maj) Dama Orderu Białego- impreza czytelnicza poświęcona Irenie Sendlerowej - gimnazjum i liceum. Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel autorką książki pt. „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej.” w ramach akcji z „ Książką na walizkach”- 7 czerwiec 2018 r. http://www.biblioteka.swiebodzice.pl/
Dowiedz się więcej »Projekt edukacyjny w Szkole Podstawowej nr 4 w Legionowie
"bo dzieci są najważniejsze..." Innowacja dla uczniów klasy 2a Szkoły Podstawowej nr 4 w Legionowie poświęcona losom dzieci w czasie II wojny światowej, okupacji i Holocaustu w Roku Ireny Sendlerowej. Autor projektu: Dorota Hepner - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SP4 Innowacja „ bo dzieci są najważniejsze” stworzona została jako działanie upamiętniające Rok Ireny Sendlerowej, skierowane do społeczności lokalnej w trosce o upowszechnianie wiedzy o Irenie Sendlerowej oraz idei, którymi się kierowała. Celem jest zainteresowanie uczniów tematyką II wojny światowej, okupacji i Holokaustu w Polsce, jak i rozpropagowanie historii lokalnej, której nową, nieznaną kartę otwiera przed nami książka Dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie dr. Jacka Szczepańskiego, dotycząca obecności mniejszości żydowskiej w historii miasta. Projekt zakłada także włączenie do współpracy Domu Dziecka w Chotomowie, w którym w czasie okupacji hitlerowskiej Irena Sendlerowa umieszczała dzieci wyprowadzone z getta.
Dowiedz się więcej »Projekt edukacyjno-wychowawczy obchodów Roku Ireny Sendlerowej w Stołecznej
Projekt ma na celu przybliżenie społeczności szkolnej wartości, jakimi kierowała się w swoim życiu Irena Sendlerowa. Promocję działalności osób, które z godnością noszą Order Uśmiechu oraz zachęcanie do ich naśladowania poprzez osobiste zaangażowanie uczniów w pomoc na rzecz innych w ramach działalności charytatywnej. Propagowanie i szerzenie idei dobra w swoim środowisku. Cek projektu Prezentowanie wiedzy na temat życia i działalności Ireny Sendlerowej. Zachęcanie uczniów do działań zgodnych z wartościami wyznawanymi przez Irenę Sendlerową. Rozwijanie wrażliwości uczniów na cudzą krzywdę. Kreowanie pozytywnych wzorców społecznych, popularyzacja postaw opartych na bezinteresowności i pomocy potrzebującym. Popularyzacja -wiedzy na temat historii, tradycji i kultuly żydowskiej. Ksztaftowanie postawy otwartości i tolerancji wobec innych kultur i narodowości. Poszerzanie wiedzy na temat II wojny światowej i Holokaustu.
Dowiedz się więcej »Projekt szkolny “Irena Sendlerowa – najważniejsze w życiu jest dobro”
Projekt będzie obejmował działania realizowane w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gaszowicach oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Polskim Językime Nauczania im. Jana Pawła II w Strzelczyskach na Ukrainie. W czasie pobytu ucznów z Ukrainy w Gaszowicach nastąpi wspólna realizacja części punktów programu, który obejmuje m.in.: zajęcia w ramach lekcji historii oraz lekcji wychowawczych w oparciu o materiały "Irena Sendlerowa - multimedialne wydawnictwo naukowe"; wspólne oglądanie filmu "Dzieci Ireny Senlderowej" reż. John Kent Harrison; okolicznościowe gazetki ścienne; wykonanie projektów plakatów i zakładek do książek nawiązujacych do Ireny Sendlerowej; konkurs wiedzy "Życie i dzieło Ireny Sendlerowej"; konkurs plastyczny i literacki; spektakl oraz film przygotowany przez szkolną grupę teatralno-filmową; wycieczka do Rybnika "Śladami kultury żydowskiej" (klasy Vi VI).
Dowiedz się więcej »Rozstrzygnięcie konkursu o Irenie Sendlerowej “Pamięć w butelce”
Rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego dla uczniów szkół podstawowych i panadpodstawowych pt. „Pamięć w butelce" pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Anny Czerwińskiej-Rydel; wręczenie nagród laureatom odbędzie się przed spektaklem w Teatrze im. A. Mickiewicza.
Dowiedz się więcej »Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel
Dwa spotkania z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki „Listy w butelce" w siedzibie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie (godz. 9:00 i 11:00) Anna Czerwińska-Rydel – muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach. Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o słynnych gdańszczanach), Gdańskiej Trylogii 2 (trzy opowieści biograficzne o wybitnych gdańszczankach) oraz Gdańskiej Trylogii 3 (trzy opowieści biograficzne o wielkich gdańskich artystach). Na podstawie jej książki Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita powstał spektakl dla dzieci w reżyserii Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura. www.annaczerwinskarydel.pl
Dowiedz się więcej »